lauantai 25.1.2020 | 06:19
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Jussi Kurikkalan 62. muistokilpailu hiihdettiin Kalajoella – Anni Alakoski ja Viljam Knif sivakoivat yleisten sarjojen voittoon

Ari-Pekka Ojala Kalajokiseutu
Ma 13.1.2020 klo 09:55

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Haastavista sääolosuhteista huolimatta Jussi Kurikkalan 62. muistokilpailu pystyttiin sunnuntaina kilpailemaan Kalajoella. Hiihtomajalla kisalatu oli tänä vuonna 1,5 km, kun normaaleissa talvisissa olosuhteissa olisi hiihdetty 3 km ja 5 km latuja.

– Rataahan meillä oli vähän. Yhdestä kohtaan se oli ikävän jäinen, mutta kilpailujohtajan korviin ei kuulunut moitteita. Kaikki ymmärsi, minkälainen tämä Länsi-Suomen talvi tänä vuonna on, kommentoi Kalajoen Junkkareiden hiihtojaoston vetäjä Esko Valikainen.

Vaikka keliolosuhteet eivät olleet otollisimmat, oli Kalajoelle ilmoittautunut 266 hiihtäjää yli 50 seurasta, mikä ilahdutti Valikaista.

– Tässä naureskelin, että meillähän oli mukana kolmen kansallisten kilpailujen hiihtäjät, kun Vöyrillä sekä Virpiniemessä jouduttiin perumaan ja niiden kisojen hiihtäjät tulivat suurilta osin meille. Pitkään aikaan ei ole ollut näin suuria Jussi Kurikkalan muistohiihtoja, mitä nyt oli.

Naisten sarjassa Kainuun Hiihtoseuraa edustava Anni Alakoski oli odotetusti naisten vapaan hiihtotavan ykkönen. Reisjärven Pilkkeen kasvatti jätti 6,2 km matkalla toiseksi tullutta Vörå IF:n Marie Sippusta 54,9 sekuntia. Team Skiersin Roosa Juuska oli kilpailun kolmas, 1.11,8 voittajasta jääneenä.

Miesten 10,7 km matkalla nopeinta vauhtia piti IF Åsarnan Viljam Knif. Benjamin Sundqvist oli kilpailun toinen. IF Minkenin mies jäi Knifistä 4,1 sekuntia. Kolmospaikan kilpailussa vei Saarijärven Pullistuksen Pekka Karppanen, jolla eroa kärkeen kertyi 24,0 sekuntia.

Tuloksia:

Miehet 8 vuotta 1.2 km V: 1) Atte Kähtävä KalajJunkk 5.06,7, 2) Emil Kähtävä KalajJunkk 5.52,6, 3) Noel Holm IFBrah 6.02,7, 4) Luukas Tiitto HaapKiil 6.25,2.

Naiset 8 vuotta 1.2 km V: 1) Eeda Pietilä KokkVeik 5.57,5, 2) Amanda Grannas IFBrah 6.20,1, 3) Frida Nyberg IFÅsarn 6.24,5, 4) Aada Pesola KaustPohj-Veik 7.38,4, 5) Ylva Wikblom IFMink 7.49,1, 6) Clara Söderlund IFBrah 8.24,7, 7) Iida Harmaala HaapKiil 10.36,9.

Miehet 10 vuotta 1.7 km V: 1) Joona Ylimäki KarihVisa 5.10,9, 2) Elias Sundberg IFMink 5.44,8, 3) Nico Ekholm IFMink 5.51,2, 4) Iiro Niemikorpi LimingNiitt 6.13,6, 5) Tobias Cederholm IFMink, 6.15,5, 6) Vidar Halmesmäki IFBrah 6.17,6, 7) Joonatan Jaatinen KalajJunkk 6.21,4, 8) Niko Niemi YlivKuul 6.23,9, 9) Atte Rautakoski KalajJunkk 6.32,6, 10) Jakob Klemets IKFalk 6.38,1, 11) Sigge Ahlfors IFMink 6.43,3, 12) Wiliam Jan Dennis Kronholm IFBrah 6.45,9, 13) Eino Kyösti HimangUrh 6.47,2, 14) Aapo Mattila HimangUrh 6.51,1, 15) Oliver Rahja KalajJunkk 6.54,9, 16) Matheo Holm IFBrah 6.58,7, 17) Lauri Vuotila HimangUrh 7.03,9, 18) Roni Sjölund IFBrah 7.10,2, 19) Eemeli Aarnio HimangUrh 7.19,3, 20) Cevin Spets IFÅsarn 7.49,7, 21) Peetu Puputti KinnKinuskTeam 8.10,0.

Naiset 10 vuotta 1.7 km V: 1) Peppi Poutanen KarihVisa 5.25,6, 2) Siru Koskela HalsToiv 5.49,2, 3) Lilli Eerikäinen ReisjärvPilk

6.08,4, 4) Ellinor Forsman IFMink 6.10,0, 5) Martta Pekkala HaapUrh 6.10,8, 6) Eedith Törmänen HaapUrh 6.26,1, 7) Oona Pesämaa IinHS 6.27,5, 8) Sandra Tiitto HaapKiil 6.29,9, 9) Ronja Aarnio HimangUrh 6.31,3, 10) Ella Pesola KaustPohj-Veik 6.31,9, 11) Daniela Grankull IKFalk 6.37,6, 12) Mona Vertanen KokkVeik 6.38,1, 13) Minttu Rossi KarihVisa 6.41,1, 14) Alina Lidsle KokkVeik 6.44,4, 15) Aada Junnikkala KalajJunkk 6.54,0, 16) Saana Puputti KinnKinuskTeam 7.33,5, 17) Nova Enlund NärpKraftSkidför 7.39,6.

Miehet 12 vuotta 3.2 km V : 1) Niilo Kouvalainen KiurUrh 9.48,8, 2) Veeti Rahkolin LimingNiitt 10.11,3, 3) Hannes Sundberg IFMink 10.29,6, 4) Tony Ahlvik IKFalk 10.32,6, 5) Aleksi Jalasaho ÄänekHuim 10.35,7, 6) Robin Liljeqvist IFMink 10.38,3, 7) Emil Hahtokari IFÅsarn 10.41,2, 8) Lauri Korpela SaloistReip 10.47,8, 9) William Strandvall IFÅsarn 11.14,9, 10) Oliver Lastikka KannUra 11.15,6, 11) Matias Latomaa OulunHS 11.23,8, 12) Paavo Kokkoniemi HaapKiil 11.35,9, 13) Elias Eriksson IFFemm 11.36,4, 14) Arvi Riutta HärmänsHiihtäjät 11.36,6, 15) Erik Gäddnäs IFBrah 11.58,1, 16) Miro Knuutila YlivKuul 12.20,5, 17) Sebastian Grankull IKFalk 12.59,8, 18) Vilho Käräjäoja HaapUrh 13.38,7, 19) Jaakko Vuotila HimangUrh 13.45,5.

Naiset 12 vuotta 3.2 km V: 1) Minea Miettunen KarihVisa 10.22,2, 2) Laura Aho ReisjärvPilk 10.22,5, 3) Emilia Hakasalmi KuivAura 10.42,7, 4) Wilma Grannas IFBrah 11.04,9, 5) Klaara Kivistö KalajJunkk 11.10,1, 6) Ellen Biskop IFÅsarn 11.12,7, 7) Vilja Pekkala HaapUrh 11.13,2, 8) Aida Rajala KalajJunkk 11.16,7, 9) Annie Mäenpää IFBrah 11.22,6, 10) Ellen Nyberg IFÅsarn 11.27,5, 11) Venla Nisula ReisjärvPilk 11.38,1, 12) Sara Cederholm IFMink 11.40,6, 13) Saaga Pesämaa IinHS 11.50,6, 14) Alma Syrjä KinnKinuskTeam 11.52,5, 15) Laura Eerikäinen ReisjärvPilk 12.05,8, 16) Reeta Taskila HaapUrh 12.08,2, 17) Mette Kleemola KokkVeik 12.13,8, 18) Jemina Eskola KannUra 12.15,4, 19) Liina-Maija Hietala KaustPohj-Veik 12.17,2, 20) Ellen Kock IKFalk 12.20,7, 21) Sini Harjuhaahto SaloistReip 12.24,4, 22) Meeri Rautaoja KokkVeik 12.45,4, 23) Viivi Fagerudd IFBrah 12.47,3, 24) Sanni Koivula SeinäjHS 13.21,1, 25) Lyyli Niinikoski KokkVeik 13.37,8, 26) Iina Kiiskilä KokkVeik 14.21,0, 27) Selma Mäkikangas OulaistHuim 14.27,3.

Miehet 14 vuotta 4.7 km V: 1) Topias Vuorela YlistKilp-Velj 13.57,3, 2) Joonas Pernu HimangUrh 14.10,8, 3) Matias Mutka KannUra 14.19,9, 4) Tatu Syrjä KinnKinuskTeam 14.45,2, 5) Tuukka Törnvall KalajJunkk 14.47,9, 6) Jaakko Parkkila PudasjärvUrh 15.01,6, 7) Joonas Jarkko SaloistReip 15.04,8, 8) Simon Söderlund IFBrah 15.49,3, 9) Eddie Wikblom IFMink 16.09,2, 10) Adam Holm IFMink 16.15,2, 11) Miro Auvinen IFBrah 16.20,1, 12) Ilmari Kokkoniemi HaapKiil 16.27,5, 13) Filip Dahlnäs IFÅsarn 16.57,6, 14) Atte Niemi YlivKuul 17.17,2, 15) Arttu Mäntylä HaapUrh 17.30,0, 16) Emil Klemets IKFalk 17.48,9, 17) Eeli Gäddnäs IFBrah 17.58,3, 18) Elmer Halmesmäki IFBrah 18.37,1.

Naiset 14 vuotta 3.2 km V : 1) Wilma Hjerpe NorrvSkiTeam 9.33,4, 2) Anna Heikkilä KokkVeik 10.00,0, 3) Olivia Kumara NorrvSkiTeam 10.06,8, 4) Selma Mäkäräinen OulunHS 10.09,9, 5) Vilma Hahtokari IFÅsarn 10.13,7, 6) Malin Cederholm IFMink 10.23,8, 7) Emmi Mäenpää IFBrah 10.27,8, 8) Anni Naumanen OulunHS 10.43,3, 9) Iiris Savelainen HaapKiil 10.44,1, 10) Kajsa Ekholm IFMink 10.52,8, 11) Lotta Oja KalajJunkk 10.56,7, 12) Wilma Nyberg IFÅsarn 11.01,0, 13) Jatta Hiltunen KiurUrh 11.07,5, 14) Sanni Tyyskä OulaistHuim 11.12,7, 15) Aliisa Kärkkäinen OulunHS 11.19,9, 16) Viivi-Leena Kari VetelUrh 11.24,6, 17) Laura Rönkä KiurUrh 11.27,5, 18) Jasmiina Huuskonen ReisjärvPilk 11.33,2, 19) Alma Junnikkala KalajJunkk 11.41,2, 20) Kiia Kuusikko SaloistReip 11.49,9, 21) Sofia Ruusunen HimangUrh 12.05,0, 22) Isabella Enlund NärpKraftSkidför 12.11,9, 23) Iina Rantakangas ToholUrh 12.21,5.

Miehet 16 vuotta 4.7 km V : 1) Antti Harjuhaahto SaloistReip 13.16,0, 2) Tuomas Laurikainen KarihVisa 13.28,7, 3) Jesse Ylimäki

KarihVisa 13.29,6, 4) Santtu Outila TaivMetsä-Veik85 13.33,6, 5) Oscar Grannas IFBrah 13.57,5, 6) Eemeli Kuiri OulunHS 13.57,7, 7) Rasmus Remesaho ToholUrh 14.28,7, 8) Mico Sjölund IFBrah 15.01,5, 9) Kalle Pajala IFÅsarn 15.05,8, 10) Viljo Mäkikangas OulaistHuim 16.22,5, 11) Jere Perttu OulaistTaru 16.28,1, 12) Joni Grankull IKFalk 17.09,7.

Naiset 16 vuotta 4.7 km V: 1) Sanni Pirttikoski OulunHS 13.43,5, 2) Neea Taskila OulunHS 14.16,9, 3) Enni-Sofia Saari YlivKuul

14.17,2, 4) Emma Korhonen IFFemm 14.20,8, 5) Ida Roponen OulunHS 14.29,6, 6) Riina Taskila HaapUrh 14.35,2, 7) Miina Koivisto SievSisu 14.37,9, 8) Assi Hakala HimangUrh 14.48,6, 9) Jenni Jaatinen KalajJunkk 15.00,7, 10) Alissa Oja HimangUrh 15.09,5, 11) Felicia Granholm VöråIF 15.09,8, 12) Venla Koivula SeinäjHS 15.11,8, 13) Essi Parkkila PudasjärvUrh 15.22,4, 14) Cajsa Mäenpää IFBrah 15.29,5, 15) Anni Niku HaapUrh 15.44,3, 16) Julia Enlund NärpKraftSkidför 15.46,8, 17) Aida Koivisto KortJärv-Veik 15.50,9.

Miehet 70 vuotta 3.2 km V: 1) Antero Autio KiurUrh 10.32,4, 2) Vesa Ranta-Eskola SaloistReip 10.46,3, 3) Kalervo Pieksämäki PihtTuisk 11.06,6.

Naiset 60 vuotta 3.2 km V :1) Marjut Vuorenmaa OulunKilp-Velj 10.37,3.

Naiset 40 vuotta 3.2 km V : 1) Marika Suni-Kähtävä KalajJunkk 14.06,9, 2) Malin Stenman IFBrah 14.08,2, 3) Anu Skog KempPyrintö 14.19,3, 4) Virve Jouhten KempPyrintö 14.27,1, 5) Ulrika Myrevik- Svenlin IFÅsarn 14.32,2, 6) Merja Santaniemi OulunHS 15.17,4.

Naiset 50 vuotta 3.2 km V : 1) Marjo Ena IKFalk 14.44,4.

Miehet 50 vuotta 6.2 km V: 1) Simo Törnvall KalajJunkk 16.09,7, 2) Pekka Kukkula IinHS 16.30,4, 3) Sören Svenlin IFÅsarn 16.38,8, 4) Tommi Hyttinen SaloistSalam 16.52,2, 5) Tommy From IFÅsarn 17.18,0, 6) Tom West IKFalk 18.21,4.

Miehet 55 vuotta 6.2 km V: 1) Stefan Storvall IFÅsarn 15.50,9, 2) Jari Mäkelä KeurKisail 16.45,8, 3) Seppo Laukkanen IisalmVisa

18.13,5, 4) Kauko Himanka KalajJunkk 18.34,2.

Miehet 60 vuotta 6.2 km V: 1) Juhani Kumpusalo NivalUrh 17.38,8.

Miehet 65 vuotta 6.2 km V: 1) Juhani Jämsä ToholUrh 18.42,6, 2) Mikko Kinnunen VetelUrh 18.43,2, 3) Martti Tenhunen KiurUrh

19.00,6, 4) Keijo Salonen KuivAura 19.21,0, 5) Sune Lind IKFalk 19.27,4, 6) Martti Immonen OulaistHuim 20.20,0.

Naiset 6.2 km V: 1) Anni Alakoski KainHS 15.57,7, 2) Marie Sippus VöråIF 16.52,6, 3) Roosa Juuska TeamSkiers 17.09,5, 4) Elina Mäkitalo HimangUrh 17.14,4, 5) Sandra Jordman NorrvSkiTeam 17.23,5, 6) Sanna Martikkala VuokSkiTeamKain 17.29,4, 7) Maria Mikkonen SkiJyväsk 17.53,4, 8) Henna Rautiainen HimangUrh 18.04,6, 9) Mari Patanen SaloistSalam 18.58,5, 10) Minna Patanen SaloistSalam 19.06,3, 11) Tanja Kellokumpu TupoksTuisk 19.23,3.

Naiset 20 vuotta 6.2 km V: 1) Seela Peuralahti OulunHS 17.49,4, 2) Petra Alatalo AlavViri 20.22,8.

Naiset 18 vuotta 6.2 km V: 1) Iida Vuollet KalajJunkk 17.20,8, 2) Iina Koskela TeamSkiers 17.57,0, 3) Alisa Vuollet KalajJunkk

18.22,9, 4) Aada Peltola OulunHS 18.33,3, 5) Viivi Jylänki HaapUrh 18.48,1, 6) Noora Alatalo AlavViri 19.17,0, 7) Salla Tyyskä

OulaistHuim 19.57,8, 8) Veera Vähäkangas YlivKuul 20.12,4.

Miehet 18 vuotta 10.7 km V: 1) Robin Mäenpää IFBrah 24.13,1, 2) Roope Etelämäki ToholUrh 25.52,6, 3) Onni Mäkelä KeurKisail 27.35,3, 4) Miro Jylkkä YlivKuul 27.44,3, 5) Jarkko Reijonen YlivKuul 28.27,9, 6) Jussi-Matti Rahja KalajJunkk 28.33,9, 7) Petrus Genas VaasHiihtäjät 28.49,8.

Miehet 20 vuotta 10.7 km V : 1) Erkka Kangas KuusErä-Veik 30.00,0, 2) Eetu Lakanen PerhKiri 30.08,4.

Miehet 40 vuotta 10.7 km V 1) Jani Tuovila SievSisu 28.01,5, 2) Kauko Heinikoski IinHS 28.18,8, 3) Jussi Mökkönen SievSisu

28.54,3, 4) Hannu Kirstinä OulunHS 29.06,6, 5) Juha Latomaa OulunHS 30.29,7, 6) Jan Grankull IKFalk 31.19,2, 7) Markus Ronkainen LapinVeik 33.19,3.

Miehet 45 vuotta 10.7 km V: 1) Jouni Mäkäräinen OulunHS 28.22,1, 2) Erik Holm IKFalk 28.35,6, 3) Ari Orava SeinäjHS 28.35,8, 4) Jari Mäntylä HaapUrh 29.38,2, 5) Stefan Grannas VöråIF 30.41,0.

Miehet 10.7 km V: 1) Viljam Knif IFÅsarn 26.48,4, 2) Benjamin Sundqvist IFMink 26.52,5, 3) Pekka Karppanen SaarPull 27.12,4, 4) Esa-Pekka Mustola YlivKuul 27.20,6, 5) Petteri Laurén OulunHS 27.33,0, 6) Markus Kanamäki SaloistSalam 28.06,1, 7) Elias Valikainen KalajJunkk 28.15,0, 8) Joona Männistö OulaistHuim 29.24,4, 9) Jaakko Kotajärvi OulunsVasam 30.02,4, 10) Tero Kähtävä KalajJunkk 31.37,7, 11) Veikka Heinonen KokkVeik 33.04,9.

#